Jesteś tutaj: Informacje24

Artykuły

FIBA: WIELKI SUKCES . MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ . POLSKA ZDOBYŁA 8 MIEJSCE NA MISTRZOSTWACH ŚWIATA Polska - USA 74:87 (14:28, 16:19, 25:16, 19:24)

koszykarze8Reprezentacja polskich koszykarzy przegrała z Czechami w pierwszym meczu o miejsca 5-8 mistrzostw świata i w obliczu wcześniejszej porażki Stanów Zjednoczonych z Serbią, to właśnie z USA przyjdzie nam się mierzyć o siódme miejsce. Na papierze zdecydowanym faworytem będzie więc zespół, który w Chinach próbował obronić wywalczony przed czterema laty tytuł.

9 czerwca 1967 roku w Montevideo do meczu z reprezentacją kraju ojczyzny koszykówki Polska przystępowała z bilansem 1-1 w bezpośrednich konfrontacjach z USA. Były to oficjalne spotkania towarzyskie. Odbyły się w kwietniu 1964 r., gdy przygotowująca się do igrzysk w Tokio amerykańska kadra przyjechała do Polski. Systemem każdy z każdym rywalizowało w niej sześć drużyn wyłonionych w fazie pucharowej oraz gospodarz Urugwaj.

Podopieczni trenera Witolda Zagórskigo wcześniej przegrali ze Związkiem Radzieckim (61:86), Jugosławią (78:82) i Brazylią (85:90) oraz pokonali Argentynę (65:58), co otworzyło im drogę do piątego miejsca. Polska Reprezentacja grała z Amerykanami na mundialu aż 52 lata temu w Urugwaju i nasza drużyna przegrała to spotkanie 61:91.

Serbia na tych mistrzostwach ograła Stany Zjednoczone 94:89 i to ona zagra z Czechami o miejsca 5-6. Polacy oraz Amerykanie zmierzą się zaś w meczu o lokaty 7-8. Zdecydowanymi faworytami tej konfrontacji będą rzecz jasna koszykarze z USA, którzy ostatni raz medalu nie zdołali wywalczyć tylko w 1980 roku, kiedy po prostu nie pojechali na igrzyska olimpijskie w Moskwie.

Polacy tego meczu dobrze nie rozpoczeli i nie potrafili rzucać za trzy od samego poczatku spotkania i mieli z tym elementem problemy tzn (zza linii 6,75 m.) Koszykarze z USA prowadzili już 9:4 i 11:6 po rzutach m.in. Harrisona Barnesa i Donovana Mitchella za trzy punkty. Po dwóch dobrych akcjach Polaków - Mateusza Ponitki, który trafił sprzed nosa Donovana Mitchella oraz 18-letniego Aleksandra Balcerowskiego, który od końcowej linii minął dwóch obrońców USA i zakończył manewry imponującym wsadem do kosza, były tylko cztery punkty 14:18 w 6. minucie.

W 1 minucie punkty na 0:2 trafił Mateusz Ponitka przeprowadził ładną , indywidualna akcję .

9 : 4 w perwszych minutach pierwszej kwarty w 3 minucie trafia Adam Waczyński 2/2 z linii, ale USA ma już 3/3 za trzy!

18 : 14 w 7 minucie Aleksander Balcerowski efektownie wsadził piłkę z góry . Dobra akcja naszych koszykarzy .

Do końca tej części Polacy nie zdobyli już punktu i po 10 minutach Amerykanie wygrywali 28:14 koniec pierwszej kwarty. Wyraźnie przegrywamy, głównie przez słabą skuteczność - 6/16 z gry, w tym 0/7 za trzy.

W drugiej kwarcie szkoleniowcy obydwu ekip korzystali ze zmienników, ale nie zmieniło to obrazu gry. Zawodnicy NBA jeszcze powiększyli przewagę na 31:14 oraz 41:23 .

36 : 19 taki wynik już widniał w drugiej kwarcie w 4 minucie USA miała Kolosalną różnicę w trójkach - Amerykanie rzucili 7/10, a Polacy: 0/9

38 : 23 w 5 minucie drugiej kwarty dobre wejście Olejniczaka, potem udana akcja Ponitki. Dobry okres Polaków, Czas prosi trener Popovich dla USA .

45 : 28 Tymczasem Khris Middleton ma już 11 punktów i jest najlepszym strzelcem USA.

W pierwszej połowie zawodnicy trenera Gregga Popovica, pięciokrotnego mistrza NBA z San Antonio Spurs, trafili 8 z 13 rzutów za trzy punkty, podczas gdy Polacy zaledwie 1 z 15.

65 : 57 w 2 minucie gry Mateusz Ponitka wzdłuż linii zrobił efektowny wsad i był jeszcze faulowany. Nasz lider dołożył celny rzut wolny i już tylko 8 punktów różnicy na początku czwartej kwarty.

68 : 58 w trzeciej minucie Walczymy jak równy z równym i trener Mike dokoknał zmian i na parkiet wraca Waczyński i Slaughter.

70 : 60 4 minucie Amerykanie znów odskakują. Derrick White po udanym wejściu pod kosz zdobywa punkty. Czas dla Trenera z Polski Mike Taylora Napenow musimy się zorganizować w obronie i lepiej byc skuteczni za trzy punkty bo nadal nie udaję nam się to w ataku.

70 : 63 to już ostatnie 5 minut Damian Kulig z udaną akcja 2+1. Powracamy do siedmiu punktów straty. To efektowna i jak ważna akcja w tym meczu .

75 : 66 to juz 7 minuta gry , a Mateusz Ponitka trafia za trzy! To Drugi z naszych liderów ma już 16 punktów, więcej ma tylko "Waca" - Waczynski - 17.

77 : 66 Adam Hrycaniuk mocno fauluje Barnesa, sędziowie orzekają faul niesportowy.

81 : 68 Dwie minuty do konca meczu i Amerykanie dorzucili kilka punktów i wracają do bezpiecznej przewagi.

83 : 72 Na minutę do końca Efektowne wejście Ponitki, który jest obok Waczyńskiego naszym najlepszym graczem w tym meczu.

87 : 74 Polska - USA 74:87 tak zakończył się mecz w Chinach . To była piekna historia naszych koszykarzy . W tym meczu podjęliśmy walkę i graliśmy jak równy z równym po 52 latach przerwy, POLSKA kończy mistrzostwa świata w Chinach na 8. miejscu. To wielki sukces dla naszej Reprezentacji Polski oraz koszykówki i z związku PZKOSZ . Duże podziękowania dla drużyny i sztabu trenerskiego

Polacy kończą udział w MŚ z bilansem 4-4. Po znakomitym początku, gdy wygrali cztery mecze - najpierw trzy w grupie (z Wenezuelą, Chinami i Wybrzeżem Kości Słoniowej), a potem kluczowy z Rosją w drugim etapie (79:74), doznali porażek z wyżej notowanymi rywalami: Argentyną (65:91), Hiszpanią w ćwierćfinale (78:90), Czechami (84:94) i USA.

Jestem z was dumny. Zrealizowaliście nasze marzenia. Bardzo wam za to dziękuję w ten sposób do zawodników po zakończeniu turnieju przemówił prezes PZKOSZ-a Radosław Piesiewicz. Wywiadu udzielił dla Polsat Sport

Polska - USA 74:87 (14:28, 16:19, 25:16, 19:24)

Polska: Mateusz Ponitka 18, Adam Waczyński 17, A.J. Slaughter 15, Damian Kulig 9, Michał Sokołowski 7, Adam Hrycaniuk 4, Aleksander Balcerowski 2, Dominik Olejniczak 2, Łukasz Koszarek 0, Aaron Cel 0, Karol Gruszecki 0, Kamil Łączyński 0

USA: Donovan Mitchell 16, Joe Harris 14, Khris Middleton 13, Derrick White 12, Harrison Barnes 10, Jaylen Brown 8, Myles Turner 7, Mason Plumlee 4, Brook Lopez 3

Ostateczna klasyfikacja 18. MŚ:

1. Hiszpania, 2. Argentyna, 3. Francja, 4. Australia, 5. Serbia, 6. Czechy, 7. USA, 8. Polska, 9. Litwa, 10. Włochy, 11. Grecja, 12. Rosja, 13. Brazylia, 14. Wenezuela, 15. Portoryko, 16. Dominikana, 17. Nigeria (awans do Tokio 2020), 18. Niemcy, 19. Nowa Zelandia, 20. Tunezja, 21. Kanada, 22. Turcja, 23. Iran (awans do Tokio 2020), 24. Chiny, 25. Czarnogóra, 26. Korea Płd., 27. Angola, 28. Jordania, 29. Wybrzeże Kości Słoniowej, 30. Senegal, 31. Japonia (udział w Tokio 2020 jako gospodarz), 32. Filipiny